627-43W2624-3NC
Mfr.Part #
627-43W2624-3NC
Description
CONN D-SUB PLUG 43P PNL MNT SLDR
Current Rating :
30 A
Shell Plating :
Nickel
Mounting Style :
Threaded Standoff
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Ingress Protection :
Number of Positions :
43 Position
Insulation :
Insulated
Polyester Thermoplastic
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material :
Steel
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Termination Style :
Solder Cup
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Material :
Copper
Voltage Rating :
125 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
627-43W2624-3NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-3NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-43W2624-3NC pinout, 627-43W2624-3NC datasheet PDF, 627-43W2624-3NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-3NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-43W2624-3NC Overview
627-43W2624-3NC Features
627-C series
627-43W2624-3NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2624-3NC D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP