627-43W2624-2TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2624-2TD
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder
Flange Feature :
Board Side (M3)
Termination Style :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Number of Positions :
43 Position
Contact Plating :
Gold
Package :
Tray
Mounting Style :
THREADED INSERT
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Plating :
Tin
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Base Product Number :
627-43W
Number of Rows :
3
Product Status :
Active
Contact Material :
Copper
Contact Form :
Mounting Angle :
Vertical
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Arrangement :
43W2
Series :
627-C
Voltage Rating :
125 V
Contact Type :
Signal and Power
Ingress Protection :
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Current Rating :
20 A
Insulation :
Insulated
Shell Material :
Steel
Datasheets
627-43W2624-2TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-2TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-43W2624-2TD pinout, 627-43W2624-2TD datasheet PDF, 627-43W2624-2TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-2TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-43W2624-2TD Overview
627-43W2624-2TD Features
627-C series
627-43W2624-2TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2624-2TD D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP