627-43W2624-2N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2624-2N1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
3
Series :
627-C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Gender :
Male
Current Rating :
20 A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Positions :
43 Position
Mounting Style :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Termination Style :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Package :
Tray
Termination :
Solder
Base Product Number :
627-43W
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Arrangement :
43W2
Voltage Rating :
125 V
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Backset Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Ingress Protection :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material :
Steel
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Mounting Angle :
Vertical
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Plating :
Nickel
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
627-43W2624-2N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-2N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-43W2624-2N1 pinout, 627-43W2624-2N1 datasheet PDF, 627-43W2624-2N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-2N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-43W2624-2N1 Overview
627-43W2624-2N1 Features
627-C series
627-43W2624-2N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2624-2N1 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP