627-43W2624-1T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2624-1T5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Termination :
Solder
Insulation :
Insulated
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Arrangement :
43W2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
43 Position
Termination Style :
Solder Cup
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Rows :
3
Contact Finish :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Series :
627-C
Shell Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
10 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Form :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-43W
Voltage Rating :
125 V
Gender :
Male
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Type :
Signal and Power
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Tray
Contact Material :
Copper
Connector Style :
D-Sub, Combo
Product Status :
Active
Color :
Black
Datasheets
627-43W2624-1T5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-1T5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-43W2624-1T5 pinout, 627-43W2624-1T5 datasheet PDF, 627-43W2624-1T5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-1T5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-43W2624-1T5 Overview
627-43W2624-1T5 Features
627-C series
627-43W2624-1T5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2624-1T5 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP