627-43W2622-4N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2622-4N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Current Rating :
40 A
Termination Style :
Solder Tail
Gender :
Male
Wire Gauge :
Ingress Protection :
Series :
627-C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Contact Form :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Plating :
Gold
Contact Arrangement :
43W2
Features :
Grounding Indents, Shielded
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Voltage Rating :
125V
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
THREADED INSERT
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Type :
Signal and Power
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Angle :
Vertical
Number of Positions :
43 (41 + 2 Power)
Number of Rows :
3
Base Product Number :
627-43W
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627-43W2622-4N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2622-4N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-43W2622-4N2 pinout, 627-43W2622-4N2 datasheet PDF, 627-43W2622-4N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2622-4N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-43W2622-4N2 Overview
627-43W2622-4N2 Features
627-C series
627-43W2622-4N2 Applications
There are a lot of EDAC
627-43W2622-4N2 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP