627-43W2224-4TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2224-4TC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Shell Material :
Steel
Gender :
Male
Series :
627-C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Style :
Threaded Standoff
Contact Finish Thickness :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Wire Gauge :
Number of Rows :
3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Current Rating :
40 A
Base Product Number :
627-43W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Material :
Copper
Shell Plating :
Tin
Mounting Angle :
Vertical
Insulation :
Insulated
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Positions :
43 Position
Contact Form :
Ingress Protection :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage Rating :
125 V
Termination Style :
Solder Cup
Backset Spacing :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Type :
Signal and Power
Product Status :
Active
Contact Arrangement :
43W2
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Termination :
Solder
Datasheets
627-43W2224-4TC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-4TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-43W2224-4TC pinout, 627-43W2224-4TC datasheet PDF, 627-43W2224-4TC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-4TC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-43W2224-4TC Overview
627-43W2224-4TC Features
627-C series
627-43W2224-4TC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2224-4TC D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP