627-43W2224-4ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2224-4ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
125 V
Mounting Type :
Through Hole
Mounting Angle :
Vertical
Base Product Number :
627-43W
Gender :
Male
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Solder Cup
Flange Feature :
Board Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
43 Position
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Shell Plating :
Nickel
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing :
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
3
Contact Finish :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
627-C
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Current Rating :
40 A
Contact Material :
Copper
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Termination :
Solder
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Package :
Tray
Wire Gauge :
Product Status :
Active
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Contact Arrangement :
43W2
Datasheets
627-43W2224-4ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-4ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-43W2224-4ND pinout, 627-43W2224-4ND datasheet PDF, 627-43W2224-4ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-4ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-43W2224-4ND Overview
627-43W2224-4ND Features
627-C series
627-43W2224-4ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2224-4ND D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP