627-43W2224-3N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2224-3N3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
125 V
Contact Arrangement :
43W2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Rows :
3
Series :
627-C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
Flash
Base Product Number :
627-43W
Gender :
Male
Contact Type :
Signal and Power
Termination Style :
Solder Cup
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Termination :
Solder
Wire Gauge :
Package :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Plating :
Nickel
Backset Spacing :
Ingress Protection :
Contact Form :
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
30 A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Angle :
Vertical
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material :
Steel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
43 Position
Datasheets
627-43W2224-3N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-3N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-43W2224-3N3 pinout, 627-43W2224-3N3 datasheet PDF, 627-43W2224-3N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-3N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-43W2224-3N3 Overview
627-43W2224-3N3 Features
627-C series
627-43W2224-3N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2224-3N3 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP