627-43W2224-2NC
Mfr.Part #
627-43W2224-2NC
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Plating :
Nickel
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
43 Position
Features :
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
20 A
Datasheets
627-43W2224-2NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-2NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-43W2224-2NC pinout, 627-43W2224-2NC datasheet PDF, 627-43W2224-2NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-2NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-43W2224-2NC Overview
627-43W2224-2NC Features
627-C series
627-43W2224-2NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2224-2NC D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP