627-43W2224-1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2224-1TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Mounting Angle :
Vertical
Contact Arrangement :
43W2
Mounting Style :
Threaded Standoff
Current Rating :
10 A
Shell Material :
Steel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Series :
627-C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Product Status :
Active
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Tin
Termination Style :
Solder Cup
Base Product Number :
627-43W
Number of Rows :
3
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Number of Positions :
43 Position
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Type :
Signal and Power
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Color :
Black
Datasheets
627-43W2224-1TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-1TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-43W2224-1TE pinout, 627-43W2224-1TE datasheet PDF, 627-43W2224-1TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-1TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-43W2224-1TE Overview
627-43W2224-1TE Features
627-C series
627-43W2224-1TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2224-1TE D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP