627-43W2224-1NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2224-1NE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Contact Form :
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Color :
Black
Contact Type :
Signal and Power
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Shell Plating :
Nickel
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Base Product Number :
627-43W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Shell Material :
Steel
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Package :
Tray
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
125 V
Current Rating :
10 A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper
Number of Rows :
3
Mounting Angle :
Vertical
Number of Positions :
43 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
627-C
Contact Arrangement :
43W2
Mounting Style :
Threaded Standoff
Datasheets
627-43W2224-1NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-1NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-43W2224-1NE pinout, 627-43W2224-1NE datasheet PDF, 627-43W2224-1NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2224-1NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-43W2224-1NE Overview
627-43W2224-1NE Features
627-C series
627-43W2224-1NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2224-1NE D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP