627-43W2222-3N1
Mfr.Part #
627-43W2222-3N1
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS SLDR CUP
D-Sub Connector Assemblies
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Wire Gauge :
Shell Plating :
Nickel
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Solder Cup
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Backset Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current Rating :
30 A
Color :
Black
Shell Material :
Steel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
43 Position
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material :
Copper
Datasheets
627-43W2222-3N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2222-3N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-43W2222-3N1 pinout, 627-43W2222-3N1 datasheet PDF, 627-43W2222-3N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2222-3N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 43W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-43W2222-3N1 Overview
627-43W2222-3N1 Features
627-C series
627-43W2222-3N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2222-3N1 D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP