627-43W2222-2TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2222-2TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Arrangement :
43W2
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Black
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
627-43W
Gender :
Male
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Number of Positions :
43 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Voltage Rating :
125 V
Shell Material :
Steel
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating :
20 A
Ingress Protection :
Number of Rows :
3
Contact Finish :
Gold
Mounting Style :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Series :
627-C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Angle :
Vertical
Shell Plating :
Tin
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Datasheets
627-43W2222-2TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2222-2TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-43W2222-2TA pinout, 627-43W2222-2TA datasheet PDF, 627-43W2222-2TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2222-2TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 43W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-43W2222-2TA Overview
627-43W2222-2TA Features
627-C series
627-43W2222-2TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2222-2TA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP