627-43W2222-2T2
Mfr.Part #
627-43W2222-2T2
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS SLDR CUP
Signal and Power
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
20 A
Number of Positions :
43 Position
Contact Material :
Copper
Mounting Style :
THREADED INSERT
Polyester Thermoplastic
Shell Plating :
Tin
Voltage Rating :
125 V
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation :
Insulated
Vertical
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
5 (DD, D) - 43W2
Shell Material :
Steel
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Datasheets
627-43W2222-2T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2222-2T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-43W2222-2T2 pinout, 627-43W2222-2T2 datasheet PDF, 627-43W2222-2T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2222-2T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 43W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-43W2222-2T2 Overview
627-43W2222-2T2 Features
627-C series
627-43W2222-2T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2222-2T2 D-Sub Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP