627-43W2222-1T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2222-1T1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Black
Current Rating :
10 A
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
627-C
Gender :
Male
Termination :
Solder Cup
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Tail
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125V
Number of Positions :
43 (41 + 2 Power)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
3
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Base Product Number :
627-43W
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Ingress Protection :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Package :
Tray
Mounting Angle :
Vertical
Contact Arrangement :
43W2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
627-43W2222-1T1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2222-1T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-43W2222-1T1 pinout, 627-43W2222-1T1 datasheet PDF, 627-43W2222-1T1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2222-1T1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-43W2222-1T1 Overview
627-43W2222-1T1 Features
627-C series
627-43W2222-1T1 Applications
There are a lot of EDAC
627-43W2222-1T1 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP