627-36W4624-7T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4624-7T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination Style :
Solder Cup
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Coax and Signal
Gender :
Male
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
Mounting Angle :
Vertical
Contact Arrangement :
36W4
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Number of Rows :
3
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Termination :
Solder
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Wire Gauge :
Color :
Black
Mounting Style :
THREADED INSERT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish :
Gold
Shell Plating :
Tin
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Number of Positions :
36 Position
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material :
Steel
Backset Spacing :
Series :
627-C
Base Product Number :
627-36W
Product Status :
Active
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Datasheets
627-36W4624-7T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-7T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4624-7T2 pinout, 627-36W4624-7T2 datasheet PDF, 627-36W4624-7T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-7T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Coax and Signal Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-36W4624-7T2 Overview
627-36W4624-7T2 Features
627-C series
627-36W4624-7T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4624-7T2 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP