627-36W4624-3NE
Mfr.Part #
627-36W4624-3NE
Mounting Style :
Threaded Standoff
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Number of Positions :
36 Position
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Shell Plating :
Nickel
Voltage Rating :
125 V
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Current Rating :
30 A
Datasheets
627-36W4624-3NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-3NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-36W4624-3NE pinout, 627-36W4624-3NE datasheet PDF, 627-36W4624-3NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-3NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-36W4624-3NE Overview
627-36W4624-3NE Features
627-C series
627-36W4624-3NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4624-3NE D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP