627-36W4624-2TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4624-2TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Arrangement :
36W4
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Style :
THREADED INSERT
Termination :
Solder
Voltage Rating :
125 V
Base Product Number :
627-36W
Number of Rows :
3
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Type :
Signal and Power
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Solder Cup
Gender :
Male
Series :
627-C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating :
20 A
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Tin
Number of Positions :
36 Position
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing :
Shell Material :
Steel
Flange Feature :
Board Side (M3)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Material :
Copper
Datasheets
627-36W4624-2TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-2TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-36W4624-2TB pinout, 627-36W4624-2TB datasheet PDF, 627-36W4624-2TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-2TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-36W4624-2TB Overview
627-36W4624-2TB Features
627-C series
627-36W4624-2TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4624-2TB D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP