627-36W4624-2NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4624-2NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Contact Type :
Signal and Power
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
627-36W
Contact Arrangement :
36W4
Number of Positions :
36 Position
Shell Material :
Steel
Flange Feature :
Board Side (M3)
Series :
627-C
Color :
Black
Contact Form :
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Mounting Style :
THREADED INSERT
Gender :
Male
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Ingress Protection :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination Style :
Solder Cup
Number of Rows :
3
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Contact Material :
Copper
Mounting Angle :
Vertical
Termination :
Solder
Backset Spacing :
Current Rating :
20 A
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Datasheets
627-36W4624-2NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-2NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4624-2NA pinout, 627-36W4624-2NA datasheet PDF, 627-36W4624-2NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-2NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-36W4624-2NA Overview
627-36W4624-2NA Features
627-C series
627-36W4624-2NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4624-2NA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP