627-36W4624-1T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4624-1T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Form :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Wire Gauge :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Solder Cup
Number of Positions :
36 Position
Shell Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Voltage Rating :
125 V
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Package :
Tray
Termination :
Solder
Backset Spacing :
Product Status :
Active
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Signal and Power
Base Product Number :
627-36W
Insulation :
Insulated
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Plating :
Tin
Current Rating :
10 A
Mounting Style :
THREADED INSERT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
627-C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Material :
Copper
Gender :
Male
Contact Arrangement :
36W4
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
3
Ingress Protection :
Datasheets
627-36W4624-1T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-1T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4624-1T2 pinout, 627-36W4624-1T2 datasheet PDF, 627-36W4624-1T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-1T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-36W4624-1T2 Overview
627-36W4624-1T2 Features
627-C series
627-36W4624-1T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4624-1T2 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP