627-36W4624-1N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4624-1N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
627-36W
Shell Plating :
Nickel
Color :
Black
Contact Form :
Current Rating :
10 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Voltage Rating :
125 V
Product Status :
Active
Mounting Style :
THREADED INSERT
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Termination Style :
Solder Cup
Series :
627-C
Number of Positions :
36 Position
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Material :
Steel
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Contact Material :
Copper
Package :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
3
Contact Arrangement :
36W4
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Gender :
Male
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Angle :
Vertical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation :
Insulated
Backset Spacing :
Wire Gauge :
Datasheets
627-36W4624-1N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-1N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4624-1N2 pinout, 627-36W4624-1N2 datasheet PDF, 627-36W4624-1N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4624-1N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-36W4624-1N2 Overview
627-36W4624-1N2 Features
627-C series
627-36W4624-1N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4624-1N2 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP