627-36W4622-2N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4622-2N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Current Rating :
20 A
Mounting Style :
THREADED INSERT
Base Product Number :
627-36W
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Form :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Plating :
Nickel
Package :
Tray
Number of Positions :
36 Position
Contact Type :
Signal and Power
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Tail
Shell Material :
Steel
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
3
Wire Gauge :
Contact Arrangement :
36W4
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating :
125 V
Contact Finish :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Color :
Black
Termination :
Solder Cup
Gender :
Male
Mounting Angle :
Vertical
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Copper
Features :
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
627-C
Insulation :
Insulated
Backset Spacing :
Datasheets
627-36W4622-2N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4622-2N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4622-2N2 pinout, 627-36W4622-2N2 datasheet PDF, 627-36W4622-2N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4622-2N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 36W4 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-36W4622-2N2 Overview
627-36W4622-2N2 Features
627-C series
627-36W4622-2N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4622-2N2 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP