627-36W4224-3TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4224-3TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Gender :
Male
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Form :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Wire Gauge :
Series :
627-C
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Mounting Angle :
Vertical
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
Termination Style :
Solder Cup
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Rows :
3
Color :
Black
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-36W
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Arrangement :
36W4
Insulation :
Insulated
Contact Material :
Copper
Termination :
Solder
Connector Style :
D-Sub, Combo
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal and Power
Current Rating :
30 A
Number of Positions :
36 Position
Package :
Tray
Shell Material :
Steel
Shell Plating :
Tin
Voltage Rating :
125 V
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Datasheets
627-36W4224-3TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4224-3TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4224-3TB pinout, 627-36W4224-3TB datasheet PDF, 627-36W4224-3TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4224-3TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-36W4224-3TB Overview
627-36W4224-3TB Features
627-C series
627-36W4224-3TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4224-3TB D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP