627-36W4224-3T4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4224-3T4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
36 Position
Contact Arrangement :
36W4
Shell Plating :
Tin
Product Status :
Active
Package :
Tray
Mounting Style :
Threaded Standoff
Contact Finish Thickness :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination Style :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Insulation :
Insulated
Mounting Angle :
Vertical
Color :
Black
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side (4-40)
Wire Gauge :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
3
Shell Material :
Steel
Current Rating :
30 A
Series :
627-C
Backset Spacing :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder
Contact Material :
Copper
Features :
Grounding Indents, Shielded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
627-36W
Gender :
Male
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal and Power
Voltage Rating :
125 V
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Form :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
627-36W4224-3T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4224-3T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-36W4224-3T4 pinout, 627-36W4224-3T4 datasheet PDF, 627-36W4224-3T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4224-3T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-36W4224-3T4 Overview
627-36W4224-3T4 Features
627-C series
627-36W4224-3T4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4224-3T4 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP