627-36W4224-3NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4224-3NE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
125 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Steel
Contact Material :
Copper
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Nickel
Contact Arrangement :
36W4
Mounting Angle :
Vertical
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Base Product Number :
627-36W
Number of Positions :
36 Position
Wire Gauge :
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
Threaded Standoff
Termination :
Solder
Series :
627-C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Current Rating :
30 A
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
Solder Cup
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tray
Backset Spacing :
Number of Rows :
3
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
627-36W4224-3NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4224-3NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-36W4224-3NE pinout, 627-36W4224-3NE datasheet PDF, 627-36W4224-3NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4224-3NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-36W4224-3NE Overview
627-36W4224-3NE Features
627-C series
627-36W4224-3NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4224-3NE D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP