627-36W4224-2TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4224-2TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Product Status :
Active
Package :
Tray
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Form :
Termination Style :
Solder Cup
Mounting Style :
THREADED INSERT
Gender :
Male
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Base Product Number :
627-36W
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Angle :
Vertical
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Finish :
Gold
Insulation :
Insulated
Contact Arrangement :
36W4
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Plating :
Tin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
20 A
Color :
Black
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
36 Position
Number of Rows :
3
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination :
Solder
Contact Material :
Copper
Series :
627-C
Backset Spacing :
Datasheets
627-36W4224-2TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4224-2TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4224-2TB pinout, 627-36W4224-2TB datasheet PDF, 627-36W4224-2TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4224-2TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-36W4224-2TB Overview
627-36W4224-2TB Features
627-C series
627-36W4224-2TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4224-2TB D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP