627-36W4224-1NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4224-1NE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
10 A
Shell Plating :
Nickel
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-36W
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Backset Spacing :
Package :
Tray
Ingress Protection :
Number of Rows :
3
Mounting Angle :
Vertical
Contact Arrangement :
36W4
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Material :
Steel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
36 Position
Color :
Black
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
Threaded Standoff
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Wire Gauge :
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
627-C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Termination Style :
Solder Cup
Datasheets
627-36W4224-1NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4224-1NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4224-1NE pinout, 627-36W4224-1NE datasheet PDF, 627-36W4224-1NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4224-1NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-36W4224-1NE Overview
627-36W4224-1NE Features
627-C series
627-36W4224-1NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4224-1NE D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP