627-36W4222-4TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4222-4TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Gender :
Male
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Features :
Grounding Indents, Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Termination :
Solder Cup
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Angle :
Vertical
Series :
627-C
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Plating :
Gold
Backset Spacing :
Contact Form :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
36 (32 + 4 Power)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Arrangement :
36W4
Number of Rows :
3
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
125V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
THREADED INSERT
Ingress Protection :
Base Product Number :
627-36W
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
40 A
Wire Gauge :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
627-36W4222-4TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4222-4TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4222-4TA pinout, 627-36W4222-4TA datasheet PDF, 627-36W4222-4TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4222-4TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-36W4222-4TA Overview
627-36W4222-4TA Features
627-C series
627-36W4222-4TA Applications
There are a lot of EDAC
627-36W4222-4TA D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP