627-36W4222-4NA
Mfr.Part #
627-36W4222-4NA
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS SLDR CUP
Wire Gauge :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Number of Positions :
36 Position
Gold
Gender :
Male
Insulation :
Insulated
627-C
Mounting Angle :
Vertical
Contact Material :
Copper
Contact Arrangement :
36W4
Backset Spacing :
Termination Style :
Solder Tail
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Plating :
Nickel
Current Rating :
40 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Grounding Indents, Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Solder Cup
Shell Material :
Steel
Datasheets
627-36W4222-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4222-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-36W4222-4NA pinout, 627-36W4222-4NA datasheet PDF, 627-36W4222-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4222-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 36W4 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-36W4222-4NA Overview
627-36W4222-4NA Features
627-C series
627-36W4222-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4222-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP