627-36W4222-3NA
Mfr.Part #
627-36W4222-3NA
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS SLDR CUP
Number of Positions :
36 Position
Contact Material :
Copper
Current Rating :
30 A
Shell Material :
Steel
3
Termination Style :
Solder Tail
Gender :
Male
Ingress Protection :
Mounting Angle :
Vertical
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Contact Plating :
Tray
Insulation :
Insulated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Form :
Shell Plating :
Nickel
Contact Arrangement :
36W4
Voltage Rating :
125 V
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
5 (DD, D) - 36W4
Mounting Style :
THREADED INSERT
Flange Feature :
Board Side (M3)
Datasheets
627-36W4222-3NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4222-3NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-36W4222-3NA pinout, 627-36W4222-3NA datasheet PDF, 627-36W4222-3NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4222-3NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 36 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 36W4 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-36W4222-3NA Overview
627-36W4222-3NA Features
627-C series
627-36W4222-3NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-36W4222-3NA D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP