627-36W4222-3N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4222-3N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Wire Gauge :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Voltage Rating :
125V
Contact Form :
Number of Rows :
3
Product Status :
Active
Base Product Number :
627-36W
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Positions :
36 (32 + 4 Power)
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Contact Finish :
Gold
Series :
627-C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
627-36W4222-3N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4222-3N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4222-3N2 pinout, 627-36W4222-3N2 datasheet PDF, 627-36W4222-3N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4222-3N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 36 (32 + 4 Power) Positions Solder Cup
627-36W4222-3N2 Overview
627-36W4222-3N2 Features
627-C series
627-36W4222-3N2 Applications
There are a lot of EDAC
627-36W4222-3N2 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP