627-36W4222-1N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-36W4222-1N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
125V
Series :
627-C
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
36 (32 + 4 Power)
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
627-36W
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Package :
Tray
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Number of Rows :
3
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder Cup
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Backset Spacing :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Features :
Grounding Indents, Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627-36W4222-1N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4222-1N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-36W4222-1N2 pinout, 627-36W4222-1N2 datasheet PDF, 627-36W4222-1N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-36W4222-1N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 36 (32 + 4 Power) Positions Solder Cup
627-36W4222-1N2 Overview
627-36W4222-1N2 Features
627-C series
627-36W4222-1N2 Applications
There are a lot of EDAC
627-36W4222-1N2 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP