627-27W2624-3NB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2624-3NB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Number of Positions :
27 Position
Product Status :
Active
Color :
Black
Mounting Style :
THREADED INSERT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish :
Gold
Contact Arrangement :
27W2
Contact Plating :
Gold
Insulation :
Insulated
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Package :
Tray
Series :
627-C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
30 A
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Plating :
Nickel
Contact Material :
Copper
Backset Spacing :
Base Product Number :
627-27W
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Angle :
Vertical
Gender :
Male
Contact Type :
Signal and Power
Contact Form :
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Termination Style :
Solder Cup
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Datasheets
627-27W2624-3NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2624-3NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-27W2624-3NB pinout, 627-27W2624-3NB datasheet PDF, 627-27W2624-3NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2624-3NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2624-3NB Overview
627-27W2624-3NB Features
627-C series
627-27W2624-3NB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2624-3NB D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP