627-27W2624-2T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2624-2T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Features :
Grounding Indents, Shielded
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Series :
627-C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Shell Material :
Steel
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Plating :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Style :
THREADED INSERT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Termination Style :
Solder Cup
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Signal and Power
Current Rating :
20 A
Backset Spacing :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub, Combo
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Arrangement :
27W2
Package :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Material :
Copper
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
27 Position
Mounting Angle :
Vertical
Contact Form :
Wire Gauge :
Base Product Number :
627-27W
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Datasheets
627-27W2624-2T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2624-2T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-27W2624-2T2 pinout, 627-27W2624-2T2 datasheet PDF, 627-27W2624-2T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2624-2T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2624-2T2 Overview
627-27W2624-2T2 Features
627-C series
627-27W2624-2T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2624-2T2 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP