627-27W2622-3N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2622-3N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Wire Gauge :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Steel
Contact Arrangement :
27W2
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Gender :
Male
Contact Material :
Copper
Package :
Tray
Contact Form :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Termination :
Solder Cup
Contact Plating :
Gold
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
627-27W
Product Status :
Active
Features :
Grounding Indents, Shielded
Voltage Rating :
125 V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
30 A
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Termination Style :
Solder Tail
Series :
627-C
Number of Positions :
27 Position
Ingress Protection :
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
THREADED INSERT
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Plating :
Nickel
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Angle :
Vertical
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Datasheets
627-27W2622-3N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2622-3N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2622-3N2 pinout, 627-27W2622-3N2 datasheet PDF, 627-27W2622-3N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2622-3N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 4 (DC, C) - 27W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2622-3N2 Overview
627-27W2622-3N2 Features
627-C series
627-27W2622-3N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2622-3N2 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP