627-27W2622-2NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2622-2NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Angle :
Vertical
Insulation :
Insulated
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Plating :
Nickel
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Form :
Backset Spacing :
Number of Positions :
27 Position
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Arrangement :
27W2
Shell Material :
Steel
Gender :
Male
Product Status :
Active
Base Product Number :
627-27W
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tray
Voltage Rating :
125 V
Series :
627-C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Solder Tail
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating :
20 A
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Wire Gauge :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Board Side (M3)
Datasheets
627-27W2622-2NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2622-2NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-27W2622-2NA pinout, 627-27W2622-2NA datasheet PDF, 627-27W2622-2NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2622-2NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 4 (DC, C) - 27W2 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2622-2NA Overview
627-27W2622-2NA Features
627-C series
627-27W2622-2NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2622-2NA D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP