627-27W2224-7TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-7TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Board Side (M3)
Mounting Style :
THREADED INSERT
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
125 V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
Ingress Protection :
Shell Plating :
Tin
Shell Material :
Steel
Color :
Black
Wire Gauge :
Number of Positions :
27 Position
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
627-27W
Gender :
Male
Termination Style :
Solder Cup
Contact Material :
Copper
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Package :
Tray
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Series :
627-C
Mounting Angle :
Vertical
Contact Arrangement :
27W2
Contact Type :
Coax and Signal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Contact Form :
Contact Plating :
Gold
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
627-27W2224-7TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-7TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-7TB pinout, 627-27W2224-7TB datasheet PDF, 627-27W2224-7TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-7TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-7TB Overview
627-27W2224-7TB Features
627-C series
627-27W2224-7TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-7TB D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP