627-27W2224-7T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-7T3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Style :
THREADED INSERT
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Color :
Black
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish Thickness :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
Solder Cup
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Product Status :
Active
Gender :
Male
Contact Type :
Coax and Signal
Number of Rows :
2
Contact Arrangement :
27W2
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Number of Positions :
27 Position
Insulation :
Insulated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Plating :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
627-C
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Steel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
Mounting Angle :
Vertical
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Tray
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
627-27W
Datasheets
627-27W2224-7T3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-7T3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-7T3 pinout, 627-27W2224-7T3 datasheet PDF, 627-27W2224-7T3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-7T3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-7T3 Overview
627-27W2224-7T3 Features
627-C series
627-27W2224-7T3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-7T3 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP