627-27W2224-7ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-7ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation :
Insulated
Contact Arrangement :
27W2
Voltage Rating :
125 V
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Rows :
2
Contact Type :
Coax and Signal
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
627-27W
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Form :
Mounting Angle :
Vertical
Series :
627-C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Plating :
Nickel
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
27 Position
Flange Feature :
Board Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
Solder Cup
Wire Gauge :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Gender :
Male
Termination :
Solder
Shell Material :
Steel
Backset Spacing :
Datasheets
627-27W2224-7ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-7ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-7ND pinout, 627-27W2224-7ND datasheet PDF, 627-27W2224-7ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-7ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-7ND Overview
627-27W2224-7ND Features
627-C series
627-27W2224-7ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-7ND D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP