627-27W2224-7N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-7N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Style :
THREADED INSERT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Arrangement :
27W2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Plating :
Nickel
Gender :
Male
Mounting Angle :
Vertical
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
627-C
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation :
Insulated
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Solder Cup
Contact Type :
Coax and Signal
Voltage Rating :
125 V
Package :
Tray
Ingress Protection :
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
27 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Rows :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
Backset Spacing :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Wire Gauge :
Contact Form :
Base Product Number :
627-27W
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
627-27W2224-7N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-7N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-27W2224-7N2 pinout, 627-27W2224-7N2 datasheet PDF, 627-27W2224-7N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-7N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-7N2 Overview
627-27W2224-7N2 Features
627-C series
627-27W2224-7N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-7N2 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP