627-27W2224-5TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-5TC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Coax and Signal
Termination :
Solder
Mounting Style :
Threaded Standoff
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating (Amps) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Arrangement :
27W2
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Termination Style :
Solder Cup
Ingress Protection :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Insulation :
Insulated
Gender :
Male
Base Product Number :
627-27W
Backset Spacing :
Number of Positions :
27 Position
Series :
627-C
Color :
Black
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material :
Steel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Plating :
Tin
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Contact Material :
Copper
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
627-27W2224-5TC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-5TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-5TC pinout, 627-27W2224-5TC datasheet PDF, 627-27W2224-5TC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-5TC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-5TC Overview
627-27W2224-5TC Features
627-C series
627-27W2224-5TC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-5TC D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP