627-27W2224-5T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-5T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
27 Position
Connector Style :
D-Sub, Combo
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Form :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Rows :
2
Shell Plating :
Tin
Mounting Angle :
Vertical
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination Style :
Solder Cup
Wire Gauge :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Termination :
Solder
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Material :
Steel
Ingress Protection :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Base Product Number :
627-27W
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Series :
627-C
Insulation :
Insulated
Contact Arrangement :
27W2
Backset Spacing :
Contact Type :
Coax and Signal
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Product Status :
Active
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627-27W2224-5T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-5T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-5T2 pinout, 627-27W2224-5T2 datasheet PDF, 627-27W2224-5T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-5T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-5T2 Overview
627-27W2224-5T2 Features
627-C series
627-27W2224-5T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-5T2 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP