627-27W2224-5ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-5ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination Style :
Solder Cup
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
Wire Gauge :
Series :
627-C
Contact Material :
Copper
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material :
Steel
Gender :
Male
Ingress Protection :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Base Product Number :
627-27W
Voltage Rating :
125 V
Shell Plating :
Nickel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Flange Feature :
Board Side (M3)
Number of Positions :
27 Position
Contact Arrangement :
27W2
Mounting Type :
Through Hole
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Coax and Signal
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Datasheets
627-27W2224-5ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-5ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-27W2224-5ND pinout, 627-27W2224-5ND datasheet PDF, 627-27W2224-5ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-5ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-5ND Overview
627-27W2224-5ND Features
627-C series
627-27W2224-5ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-5ND D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP