627-27W2224-5NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-5NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Color :
Black
Mounting Angle :
Vertical
Connector Type :
Plug, Male Pins
Wire Gauge :
Contact Arrangement :
27W2
Contact Finish Thickness :
Flash
Base Product Number :
627-27W
Contact Form :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
125 V
Flange Feature :
Board Side (M3)
Series :
627-C
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Solder Cup
Gender :
Male
Shell Plating :
Nickel
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
27 Position
Current Rating (Amps) :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Material :
Copper
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Type :
Coax and Signal
Shell Material :
Steel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation :
Insulated
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Datasheets
627-27W2224-5NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-5NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-5NA pinout, 627-27W2224-5NA datasheet PDF, 627-27W2224-5NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-5NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-5NA Overview
627-27W2224-5NA Features
627-C series
627-27W2224-5NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-5NA D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP