627-27W2224-5N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-5N3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Plating :
Nickel
Ingress Protection :
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Coax and Signal
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Insulation :
Insulated
Shell Material :
Steel
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Material :
Copper
Series :
627-C
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Arrangement :
27W2
Features :
Grounding Indents, Shielded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Angle :
Vertical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
627-27W
Voltage Rating :
125 V
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish Thickness :
Flash
Package :
Tray
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating (Amps) :
Number of Positions :
27 Position
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination Style :
Solder Cup
Contact Form :
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Gender :
Male
Datasheets
627-27W2224-5N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-5N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-5N3 pinout, 627-27W2224-5N3 datasheet PDF, 627-27W2224-5N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-5N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-5N3 Overview
627-27W2224-5N3 Features
627-C series
627-27W2224-5N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-5N3 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP