627-27W2224-4TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-4TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
Copper
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Shell Plating :
Tin
Mounting Style :
Threaded Standoff
Ingress Protection :
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Base Product Number :
627-27W
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Signal and Power
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
40 A
Contact Plating :
Gold
Contact Arrangement :
27W2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
Package :
Tray
Termination :
Solder
Wire Gauge :
Color :
Black
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
627-C
Termination Style :
Solder Cup
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Gender :
Male
Contact Form :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions :
27 Position
Insulation :
Insulated
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
627-27W2224-4TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-4TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-4TE pinout, 627-27W2224-4TE datasheet PDF, 627-27W2224-4TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-4TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-4TE Overview
627-27W2224-4TE Features
627-C series
627-27W2224-4TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-4TE D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP