627-27W2224-4T6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-4T6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
2
Insulation :
Insulated
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Style :
D-Sub, Combo
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating :
40 A
Wire Gauge :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Shell Plating :
Tin
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Mounting Style :
Threaded Standoff
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Arrangement :
27W2
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Contact Type :
Signal and Power
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Package :
Tray
Contact Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions :
27 Position
Backset Spacing :
Series :
627-C
Mounting Angle :
Vertical
Termination Style :
Solder Cup
Termination :
Solder
Base Product Number :
627-27W
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Gender :
Male
Shell Material :
Steel
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
627-27W2224-4T6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-4T6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-4T6 pinout, 627-27W2224-4T6 datasheet PDF, 627-27W2224-4T6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-4T6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-4T6 Overview
627-27W2224-4T6 Features
627-C series
627-27W2224-4T6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-4T6 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP