627-27W2224-4T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-4T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Insulation :
Insulated
Termination Style :
Solder Cup
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Voltage Rating :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Type :
Signal and Power
Contact Material :
Copper
Contact Form :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Current Rating :
40 A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Termination :
Solder
Shell Plating :
Tin
Gender :
Male
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Arrangement :
27W2
Base Product Number :
627-27W
Shell Material :
Steel
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Package :
Tray
Mounting Angle :
Vertical
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
627-C
Number of Positions :
27 Position
Datasheets
627-27W2224-4T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-4T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-27W2224-4T2 pinout, 627-27W2224-4T2 datasheet PDF, 627-27W2224-4T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-4T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-4T2 Overview
627-27W2224-4T2 Features
627-C series
627-27W2224-4T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-4T2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP