627-27W2224-4N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-4N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Contact Arrangement :
27W2
Base Product Number :
627-27W
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
THREADED INSERT
Package :
Tray
Ingress Protection :
Number of Positions :
27 Position
Voltage Rating :
125 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation :
Insulated
Termination :
Solder
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Solder Cup
Contact Form :
Contact Finish Thickness :
Flash
Gender :
Male
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Plating :
Nickel
Product Status :
Active
Mounting Angle :
Vertical
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Shell Material :
Steel
Current Rating :
40 A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
627-C
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Datasheets
627-27W2224-4N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-4N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-27W2224-4N2 pinout, 627-27W2224-4N2 datasheet PDF, 627-27W2224-4N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-4N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-27W2224-4N2 Overview
627-27W2224-4N2 Features
627-C series
627-27W2224-4N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-4N2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP