627-27W2224-3TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-27W2224-3TD
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Angle :
Vertical
Termination Style :
Solder Cup
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
Shell Material :
Steel
Current Rating :
30 A
Number of Rows :
2
Contact Arrangement :
27W2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Type :
Signal and Power
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Form :
Wire Gauge :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
627-27W
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Number of Positions :
27 Position
Product Status :
Active
Mounting Style :
THREADED INSERT
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Tray
Gender :
Male
Ingress Protection :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Plating :
Tin
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Series :
627-C
Flange Feature :
Board Side (M3)
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Insulation :
Insulated
Datasheets
627-27W2224-3TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-3TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-27W2224-3TD pinout, 627-27W2224-3TD datasheet PDF, 627-27W2224-3TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-27W2224-3TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 27 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-27W2224-3TD Overview
627-27W2224-3TD Features
627-C series
627-27W2224-3TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-27W2224-3TD D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP